Couvneme do socialismu?

Čas předvolební přinesl i různá srdnatá provolání. Jedno z nich se v různých obměnách dalo číst ve volebních materiálech několika volebních stran: "Zrušíme funkce dvou uvolněných místostarostů" a hned bude v Újezdě líp. Pojďme se na tento levicově populistický bod volebních programů podívat blíže.
Uvolněnou (má funkci jako hlavní zaměstnání) místost. byla pí Kopecká a místostarostou p. Z. Růžička. Výhrady k funkcím procházely během 4 let proměnlivým vývojem, ale dnes se hlavně opírají o lidskou závist či pocit spravedlivého hněvu širokých mas nad plýtváním veřejných prostředků. Hlavním spouštěčem těchto emocí je ale především nespokojenost s prací místostarosty Růžičky, který měl vyřešit jednosměrky, ale nevyřešil je a také dotazování, co za 4 roky ve funkci za tolik peněz, které bral, udělal. Byli jsme toho svědky na každém zastupitelstvu, každé společné akci či v článcích v Újezdském zpravodaji. A asi není náhodou, že na tuhle strunu před volbami brnkají Piráti, Zelení, ČSSD. Dochází tím ale ke směšování dvou věcí. Ať je či není kritika práce p. Růžičky (ANO) oprávněná, nemá co dočinění s funkcí samotnou.
Žádná úspěšná a větší firma nezaměstná jen dobře placeného generálního ředitele a zaměstnance. Vždycky bude mít i výkonné ředitele divizí, složek, odborů apod. A ty musí také dobře zaplatit. To drnkání na socialistickou strunu, že Újezd zrušením funkcí uvolněných místostarostů ušetří je nebezpečným návratem do polo-funkčního úřadu v minulosti, možná až do dob neefektivního socialistického hospodářství v časech ONV a OPBH.
Zaměstná-li firma ředitele, který ji stojí X peněz a on z titulu své funkce firmě vydělá 2X tolik peněz, nejde o prodělečnou funkci. A podobné je to s funkcí místostarosty. Pokud "nás" stojí třeba 4 mil. a sežene dotace ve výši 8 mil., tak opět nejde o prodělečnou funkci. Problém ve skutečnosti stojí tak, že pan Růžička nepředložil výsledky své 4leté práce, nedotáhl jednosměrky a není mi nic známo, že by pro Újezd vyjednal nějaké nové finanční prostředky, přesahující jeho plat. Ovšem paradoxní je, že jeho největší kritici Piráti a STAN a pan Roušar se jej nikdy ani nepokusili odvolat z funkce a spokojili se s drbáním.
Pokud však zrušíme silnou funkci uvolněných místostarostů, koncentrujeme fakticky moc pouze do rukou starosty. A tohle v demokratické společnosti opravdu chceme? Starostu i v radě musí korigovat, brzdit a držet na uzdě silné pozice místostarostů (i dělbou práce), ať jím je kdokoliv. Jinak se vždycky časem nějak vymkne.
Když jsem v roce 2010 vstupoval do politiky, myslel jsem, že funkce radních jsou funkce čestné, neplacené. Velice rychle jsem ale změnil názor. A ještě rychleji bych ho změnil dnes. Újezd je jako velké okresní město (2x tak velký jako např. Český Brod) a ještě pro okolní městské části vykonává spoustu činností v přenesené působnosti. Rušení funkcí uvolněných místostarostů je proto populistická cesta zpět. A já nechci zažívat dobu, kterou jsem zažíval s panem Roušarem ve funkci starosty. Chodil v ušmudlaném roláku se žmolkami, pro Újezd skoro nic na magistrátu nevyjednal a magistrátní úředníci se děsili jeho návštěv. A dnes?
Chce zrušit funkce uvolněných místostarostů, ale už plánuje funkci energetického manažera. Piráti a STAN zase po volbách chtěli funkci uvolněného zastupitele. Ta není moc známá, ale finančně je na úrovni uvolněného místostarosty. Tak abychom si tu nic nenalhávali, jak kritici chtějí šetřit veřejné peníze. A za spoluvlády ČSSD (+Otevřený Újezd ...) jsme koupili předraženou barabiznu Ideal Luxu a v minulosti jaksi omylem a nevratně odeslali pár milionů z finanční garance na opravy (záruka) na Polyfunkční dům stavební firmě, která jej stavěla a následně krachla, místo abychom ony miliony použili na opravu. Neměli bychom podporovat návrat těchto starých nepořádků. Něco zrušit umí každý...
Petr Duchek