Malé ohlédnutí

Postupovali jsme konstruktivně a důsledně podle Jednacího řádu ZMČ.
Z opozice jako jediní. I proto jsme toho pro občany
na jeden mandát zastupitele vyjednali nejvíce.

Nulová tolerance hazardu

Ve vypjaté atmosféře při jednání jsme prosadili ukončení hazardu na Praze 21 - Újezdě nL (po doběhnutí licencí). Naše schválené usnesení bylo v Praze prvním, které reflektovalo nový zákon o hazardních hrách a požadovalo řešení hazardu v Praze novou vyhláškou. Což se nakonec i stalo. Video ukazuje průběh hlasování i překvapivé nehlasování pro Újezd bez hazardu uskupením Piráti a STAN (Újezd žije). Na Facebooku nás následně se svými přívrženci začali nepochopitelně dehonestovat, urážet (neváhali použít i přirovnání k vraždící sektě Óm šinrikjó) a mazat naše komentáře. Až v srpnu 2022 jsme se při jednání s paní radní Hanou Kordovou Marvanovou dozvěděli, že nulové toleranci nebyl nakloněn ani pan náměstek Hlubuček...

Další videa k hazardu najdete na našem kanálu YouTube zde. Hazardu je na webu Patriotů věnovaná i samostatná rubrika "21 BEZ HAZARDU" s rozdělením na období 2010 - 20182018 - 2022. Zde najdete, že na naši stranu se postupně přidal dozorový orgán - MHMP, MV ČR, Transparency International atd.

Zdravotní středisko (ZS)

ZS na Rohožníku není překážkou ke vzniku dalšího ZS v budově Ideal Luxu na Blatově. Lékaři zůstávají. S vedením radnice se i shodujeme a komunikujeme záměr, který jsme uváděli v našem návrhu na vyhlášení referenda za zachování ZS na Rohožníku. Nebýt naší referendové aktivity, bylo by přeměněno na mateřskou školu. Jak ukazuje video, hlavní záměr byl ZS přestěhovat stůj co stůj, jedno kdy. Dnes se přitom bavíme o rekonstrukci či výstavbě dvou ZS.

Další videa ke zdravotnímu středisku najdete na našem kanálu YouTube zde. V rubrice "KAUZY" nejdete stránku "Referendum - zdravotní středisko". S vedením radnice spolupracujeme i nad dalším rozvojem. Zde jsou články/rozhovory z ÚZ (v pdf) mezi panem starostou a naším zastupitelem: září 2020 červen 2022

Sousedský chodník

Vybudování chodníku "Lukovská - Lozická" je výsledkem konstruktivního vyjednávání mezi zastupitelem P. Duchkem (opozice Patrioti /Trikolóra, Přísaha/), starostou M. Samcem a J. Roušalem, tehdejším vedoucím odboru OMI ÚMČ Praha 21. Šlo o výsledek různých jednání, které se podařilo dotáhnout do konce a mají z něho užitek občané. A to přesto, že podnět přišel z opozice.

Podrobněji informace k chodníku najdete v článku "Ať Vám chodník slouží" zde

BUS pruh

Konstruktivně jsme v Radě MČ Praha 21 prosadili uspořádání tzv. kulatého stolu k projednání BUS pruhu s opozicí i koalicí, odborníky, vedením radnice a veřejností na Blatově. Efektivně jsme k tomu využili funkci předsedy Komise zdravé městské části a agendy MA21 a také funkci Politika MA21, které náš zastupitel zastával.

Podrobnější informace k počátku pruhu od zastávky Blatov najdete v článku "Zničení centra původního Blatova" zde"Kulatý stůl k BUS pruhu" zde a s nadneseným názvem "Patrioti zachránili Újezd před 2letým kolapsem" zde. Zjistíte v nich, že k prosazení bylo nutné vyzbrojit se také trpělivostí.

Kultura

Radním jsme předali projekt na rozvoj kultury v Újezdě a ze začátku vše vypadalo slibně. Bohužel následně zbytek opozice spustil vřískot kvůli uzavřené DPČ (kulturní referent) na půl roku mezi úřadem a zastupitelem Petrem Duchkem. Tehdejší zastupující tajemník při jejím uzavírání udělal chybu, nevšiml si jí ale ani nikdo další. Smlouva byla po necelých dvou měsících zneplatněna. Zbytek opozice kvůli této smlouvě však vyváděl, jakoby je na nože někdo bral. Přitom opoziční Piráti a STAN si po volbách nárokovali placenou funkci uvolněného zastupitele, který má srovnatelný plat s místostarostou. Ale protože šlo o Piráty a STAN, přišlo jim takové nakládání s veřejnými prostředky v pořádku. Ke slovu se pak ale přihlásil koronavirus a s koncerty, divadly, výstavami atd. byl konec. Proto už k obnovení dohody nedošlo a my jsme projekt alespoň v omezené míře pak realizovali přes Spolek OKO, ve kterém jsou lidé z naší kandidátky. Tím byl nadějně rozbíhaný projekt pozastaven.

Více najdete na stránce věnované naší činnosti ve Spolku OKO, více pak na webu spolku zde.

Směna pozemků

Konstruktivně jsme na Zastupitelstvu MČ Praha 21 prosadili usnesení, kterým se otevřela možnost jednání se společností Spirit Finance ohledně směny pozemků s MČ Praha 21 mezi ulicemi Dražická, Oplanská a Druhanická i pro opozici.

Podrobněji informace ke směně pozemků najdete v článku "Bouře ve sklenici vody" zde. Video se vám otevře na nové stránce a můžete jej nechat běžet až do konce videozpráv (necelých 7 min.). Týká se nejen směny pozemků, ale i pátrání po koncovém vlastníkovi pozemků a směšného slovíčkaření. 

Propojení Újezda a Květnice

Na zastupitelstvu MČ v červnu 2022 jsme prosadili záměr zachovat propojení mezi Prahou 21 a obcí Květnice pěší cestou a současně cyklotrasou v připomínkách k vytvářenému novému Metropolitnímu plánu. Všichni zastupitelé návrh podpořili. Pouze pan zastupitel Roušar (Otevřený Újezd, Zelení, KDÚ-ČSL, Soukromníci) nesouhlasil. Zřejmě se i pár týdnů před volbami stále zatvrzele drží svého veřejného a nekonstruktivního prohlášení na zastupitelstvu v minulém volebním období: "Nepodpořím žádný rozumný návrh pana zastupitele Duchka." 🙂

Propojení byl věnován i příspěvek našeho zastupitele v prázdninovém Újezdském zpravodaji v čísle 7-8/2022 v rubrice "Slouky zastupitelů", který najdete zde.

Újezdský zpravodaj

Úloha člena redakční rady (RR) může být i nevděčná, když je současně i zastupitelem. Více vám vysvětlí asi 5 minutová reportáž ve video zprávách. Podstatné nyní je, že jsme dostali mezi RR, zastupitele i úřad manuál, podle kterého RR připravila nová pravidla. Bohužel se nepovedlo přimět pana starostu a radu MČ k jejich schválení. Ani v nějaké upravené verzi. Zůstali jsme v půli cesty. ÚZ ale víceméně vycházel bez problémů. I bez cenzury. Naší zásluhou se zlepšil v grafických detailech a v kvalitě fotografií v elektronické verzi.

Více najdete v těchto článcích: O co jde v Újezdském zpravodaji, Vlaštovka dobrý zpráv - č. 9, Překvapivý návrh na změnu v Újezdském zpravodaji. Video zpráva ke zpravodaji začne ve 14:16 končí v čase 19:50. Pak následují jiné zprávy.

Parkování u nádraží

V tomto bodě jsme se od ostatních volebních stran zásadně odlišovali. Parkovaní u nádraží jsme nestavěli na prosazování parkovacího domu či žádném parkování, ale na prověření a hledání možností, odsouhlasení i prodiskutování s obyvateli i odborníky. Potvrzení správnosti tohoto přístupu se nám dostalo nečekaně v březnovém ÚZ/2022, v němž současný pan starosta došel ke stejnému: „Postupem času jsem zjistil, že parkovací dům spíš rozděluje, než spojuje.“ V podstatě dospěl k tomu, s čím jsme šli do voleb. A to je dobrý základ pro další jednání. Doposud jsme se nepřiklonili na žádnou stranu, ale navrhli jsme na Dopravní komisi alespoň dočasné zlepšení bezpečnosti, parkování, životního prostředí a zohlednění zákona o provozu na pozemních komunikacích v ustanovení § 25 odst. 3, kde se praví, že: „Při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 metry pro každý směr jízdy.“

Více najdete v článku Parkování u nádraží.

Školství

Prověřovali jsme možnost získání budovy IL pro vybudování druhé základní školy, ale vedení radnice se nedařilo dosáhnout na magistrátu změny účelu dotace (zdravotnictví), kterou byla továrna koupena. A také jsme nevěděli, že Masarykova ZŠ bude mít brzy novou pí ředitelku. Zpočátku se zdálo, že se s ní škola i pozitivně mění. A pak byla odvolaná. Byl to šok. Dosáhli jsme ale ze všech nejvíce, když jsme jí u pana starosty otevřeli možnost jednat o rehabilitaci s návratem do funkce. Odmítla. Podpořili jsme její písemnou žádost svolat k odvolání mimořádné zastupitelstvo, ale chyběly hlasy p. Roušara a Pirátů a STAN. Což nám začalo být podezřelé. Dnes kandiduje za Piráty a STAN a nejspíše marně se soudí se zaměstnavatelem. Celé to s odstupem času vypadá, že byla více političkou než ředitelkou, protože nepochybně jen kvůli volbám se koncem června účelově přihlásila do Újezda nL na adresu spolukandidáta, aby zde mohla kandidovat. Toho bychom se od bývalé ředitelky školního ústavu nenadáli. Podivná kultura chobotnice ala Hlubuček se u STAN jen tak nezmění. Představme si, že by se dostala do vedení městské části. Půjde pak vlastní žalobě jako zástupce žalované strany na ruku, nebo bude dál hájit proti sobě stanovisko zřizovatele? Kultura STAN je opravdu hraniční. Každopádně škole jsme v té době chtěli poctivě pomoci. Udělali jsme ne pro návrat ředitelky do funkce, ale pro možnost obhájit se nadstandardně hodně. Velmi brzy jsme ale začali mít dojem, že jsme nechtěně odhalili plány, které jsme znát neměli...

Více k odvolání, rehabilitaci a neúčinné petici najdete v článcích zde, o neukotvené kultuře zde.

PLNĚNÍ VOLEBNÍHO PROGRAMU

Při hodnocení plnění je nutné přihlédnout k tomu, že jsme fakticky byli celé volení, období v opozici a měli jen jeden mandát zastupitele. Považujeme proto jakékoliv splnění (nebo posunutí o kus dál) kteréhokoliv bodu z našeho volebního programu za úspěch (samozřejmě jsme ve všem být úspěšní ani nemohli). Bylo to možné díky tomu, že jsme se na jednání s vedením radnice dívali jako na koaliční spolupráci, byť jsme koaliční smlouvu nepodepsali. Ostatní zastupitelé, kteří také nepodepsali koaliční smlouvu, se dost nepochopitelně sami stavěli do rolí zatvrzelých opozičních zastupitelů a nezbývalo jim pak nic jiného, než si víceméně na vše pořád stěžovat. Přitom měli tolik možností, zastupitelů a s tímto vedením radnice jednat šlo. Na našich výsledcích však nemůže nic změnit ani názor plný záště některých opozičních zastupitelů, kteří se o naší spolupráci s koalicí vyjadřovali jako o kolaboraci. Naši voliči konstruktivní spolupráci naopak velmi oceňovali. Přistupovali jsme k věcem pragmaticky, bez předsudků a s letitou zkušeností. Díky tomu jsme pracovali spíše efektivně než halasně. Na rozdíl od plané a marné zapálenosti jiných opozičních zastupitelů jsme se naučili rozpoznávat, kdy je smysluplnější a přínosnější mlčet. Konstruktivně jsme proto pomohli koalici, když jí některý zastupitel chyběl na zastupitelstvu, stejně tak jsme pomohli zbytku opozice prosadit to, na co neměla v zastupitelstvu dostatek hlasů. O obojím svědčí námi navržená nebo přijatá usnesení s naším hlasem pro jednu, nebo druhou stranu na jednáních zastupitelstva. Výčet našich úspěchů na této stránce proto není ani potřeba, aby byl úplný...

SPLNĚNO
Opustíme překonané dělení
na koalici a opozici
SPLNĚNO
Schválíme nulovou toleranci hazardu
SPLNĚNO
Zachováme zdr. středisko
a udržíme lékaře v Újezdě
SPLNĚNO
Udržíme kynology
v Újezdě nad Lesy
SPLNĚNO
Prověříme možnosti parkování
u klánovického nádraží
SPLNĚNO
Zahájíme koncepční budování chodníků
SPLNĚNO
Zbavíme Újezdský zpravodaj cenzury
SPLNĚNO
Podpoříme pravidelné koncerty
a divadelní představení