Pan Saitz neříká pravdu

Přeložka I/12

Pan Saitz st., lídr kandidátky ČSSD, poskytl do médií rozhovor, v němž vytahuje 12 let starou informaci z jednání rady městské části, ve které jsem v té době jako radní působil. On a pan Slezák přitom vždy velmi dbali na to, že jednání rady jsou neveřejná. Vyslal tím varovný signál pro případné koaliční vyjednávání a domlouvání ostatním kandidujícím stranám. Informaci, že u ministra dopravy budu lobbovat pro urychlení výstavby obchvatu, podává tak, že tomu snad nemůže věřit ani malé dítě. S ministrem jsem v té době o obchvatu skutečně jednal. Ale narazili jsme na silné vlivy beton lobby a oponentní regionální variantu obchvatu. Ta je v podstatě totožná s tou, kterou dnes argumentují Horní Počernice. Krátký výtah z ní jsem otiskl i ve Svobodných újezdských listech.
Spíše než nepodložené „drby“ měl p. Saitz st. důkladně popsat, proč pod jeho vedením úřad městské části jakýmsi omylem nechal vyplatit několika milionové zádržné na opravu polyfunkčního domu, který měl závady, firmě, která jej postavila a zkrachovala.
Kladu si i otázku, kolikrát šel za ministrem dopravy, aby Újezdu pomohl urychlit výstavbu přeložky? Odpovím si sám. Ani jednou. Někdy je opravdu lepší mluvit méně nebo mlčet.
Ovšem zcela lživé jsou jeho fabulace o spojení s Přísahou. Uvádím proto jeho nepravdivé informace na pravou míru.

Koalice Patrioti a Přísaha vs ČSSD a Přísaha

Přísaha se na začátku roku s ČSSD sice předběžně domluvila na spolupráci, ale po 3 týdnech na jednání s panem Jarošem v Lidovém domě od společného kandidování odstoupila a vše zůstalo na individuálním schvalování. Pan Saitz jednal o spolupráci pouze jednou s členkou Přísahy na Praze 14. S ČSSD na Praze 21 se ale Přísaha rozhodla nespolupracovat i proto, že neviděla spolupráci s panem Saitzem st. jako perspektivní. Ostudou lídra ČSSD je, že manažersky naprosto selhal a nyní svoji neschopnost hází na jiné. S vedením pražské Přísahy totiž nikdy nejednal a šéf pražské Přísahy jméno Saitz nikdy neslyšel.
Přibližně ve stejné době jsem vedl paralelně jednání o spolupráci Přísahy s Patrioty alespoň pro Prahu 21. S vedením Prahy jsme se na spolupráci domluvili. Ale i v tomto případě Přísaha po nějaké době od spolupráce ustoupila, protože v domlouvání nebylo žádné celopražské sjednocení. Ale na rozdíl od pana Saitze, který dál nic nekonal, jsem v jednáních pokračoval a vyvíjel aktivity k obnovení spolupráce. A na úrovni předsedů stran bylo domluveno, že Přísaha půjde společně s Patrioty do boje o pražský magistrát a v městských částech nepůjdeme proti sobě, ale společně.
Pan Saitz vypráví i pohádky, když uvádí, že se s ČSSD Prahy 21 dohodli s místními z Přísahy. Přísaha zde ale žádné členy strany neměla a neexistuje zde ani žádná buňka či klub. Pan Saitz zjevně neví, že Přísaha má jen dvoustupňové řízení. Vedení strany a kraje. Tady je krásně vidět, jak věci vůbec nerozumí, ale vykládá pohádky pro voliče. Historicky zaregistrovaní sympatizanti a příznivci Přísahy byli pražským vedením obvoláni i obesláni, ale nikdo nereagoval. Zůstali tak jen ti noví. Ve skutečnosti je to však tak, že v Újezdě je pár lidí, kteří chtěli kandidovat proti starostovi Samcovi a ODS, ale nechtěli kandidovat za ČSSD. Přísaha měla být pouhým fíkovým listem. Pan Saitz st. tedy nejen, že s Přísahou nic nedomluvil, ale ještě své selhání zcela nedůvěryhodně omlouvá nejapnými výmluvami.
Petr Duchek