Důvěryhodnost fotografií kandidátů

Rozmohl se nám tu takový nešvar - profilové fotografie, které jen vzdáleně zobrazují skutečnou podobu osob na fotografiích.

PŘEDPOKLAD

Většina lidí chce vypadat dobře a pěkně, aby z toho měla nějaký zisk. Takhle jednoduché to je. A nejen "Šaty dělaj člověka". I brýle, úprava vlasů a obličej. A o ten jde. V poslední době se totiž setkávám častěji a častěji s tím, že lidé na fotografiích přehnaně vylepšují, přibarvují i omlazují svůj obličej.

ANIMÁCI

Dělají to třeba umělci a jejich reklamní agentury, v modelingu se s tím setkáme a také v politice. I politici ze sebe začali dělat pomalované nebo někdy dokonce malované figurky, až to vypadá, že volební kandidátky podporuje Walt Disney a mezi kandidáty je to samá Sněhurka a Mickey Mouse.

ŠŤABAJZNA I BIVOJ

Prošel jsem několik fotografií kandidujících politiků a protože jich dost znám, musím říci, že někdy už je to za hranou mého vkusu. Místo, abych si vážil jejich odvahy ve vysokém věku kandidovat, pociťuji nad jejich fotografiemi velké rozpaky, úsměv a v očím jim čtu značnou nesoudnost. Babičky se promění v o 25 let mladší šťabajzny a dědečkové v reky Bivoje. Přitom obě skupiny dost možná už používají například plínky pro seniory...

KLAMÁNÍ VOLIČŮ

Fotografické klamání voličů je ale mnohem pestřejší, než by se mohlo zdát. Někteří kandidáti příkladně zhubnuli, jiní přibrali. Dalším se srovnaly lebky podle osy nebo ztmavly vlasy.

POHRDÁNÍ

Ovšem za vrchol nesoudnosti a pohrdání voliči považuji, když se kandidáti prezentují sice neupravenými fotografiemi, ale z dob dávno minulých, někdy až snad z časů jejich studentského mládí. U některých se můžete i snadno prostřednictvím internetu přesvědčit, že si s jednou fotografií vystačí po celý život. "Šaty dělaj člověka", ale přehnané úpravy fotografií také dělají z kandidátů jiné lidi, než jsou.

SERIÓZNOST

Naši kandidáti se v srpnu vyfotili, vybrali si vhodné místo a vyčkali na zapadající Slunce. Fotografie pak nepotřebovaly takové úpravy jako z maskérny či  animovaného studia. I toto může být drobným i rozhodujícím vodítkem, proč volit právě naše kandidáty, neboť si na nic nehrají a za falešné fotografie se neschovávají. Prostě takhle skutečně vypadají a stejně tak upřímně k věcem i přistupují.
Petr Duchek
lídr kandidátky

FOCENO SRDCEM A S LÁSKOU
K ÚJEZDU NAD LESY

(viz úvodní fotografie)

Lháři ve fraku každý věří… (Ježek, Voskovec, Werich – 1933)